• W Warcie powstaną wodne źródełka. Co to takiego?

  Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Warcie zapowiada kolejną akcję promocyjną swojej wody kranowej. W kilku miejscach miasta powstaną wodne źródełka z dostępną dla wszystkich wodą bieżącą, a w najbliższy czwartek na warckim rynku zaplanowano festyn wodny.

  Za dyrektorem warckich wodociągów Piotrem Trojanowskim przyjęliśmy nazwę wodne źródełko, bo i trudno to trafniej nazwać. Będzie to nic innego jak kranik z bieżącą wodą do picia, dostępną dla każdego. – Robimy to głównie z myślą o turystach i mieszkańcach, którzy w upalne dni będą potrzebowali ochłody. Na początek wodne źródełka zostaną zainstalowane w dwóch warckich szkołach, podstawówce i gimnazjum, ale docelowo chcielibyśmy, by znajdowały się one we wszystkich szkołach w mieście – mówi Piotr Trojanowski. Dobrze się składa, bo 1 września wchodzi w życie ustawa o bezpieczeństwie żywienia i żywności, która spowoduje wycofanie ze szkolnych sklepików i automatów produktów bogatych w tłuszcze, cukier i sól, w tym słodzonych napojów. Jest więc okazja, by miejsce tych ostatnich zajęła zdrowa woda.

  Oprócz placówek oświatowych wodne źródełka pojawią się też na mieście. Jedno już jest – w magistracie – a drugie powstanie w przestrzeni miejskiej, nie wiadomo jeszcze gdzie.

  Trzeba by chyba pomyśleć o wypromowaniu nowej nazwy na wodę z kranu, bo „kranówka” źle się kojarzy. A nie powinna. Mało kto wie, że w 2007 r. weszła w życie rygorystyczna dyrektywa, zobowiązująca wodociągi do zapewnienia mieszkańcom dobrej wody pitnej. Skutkiem tego w wielu miastach z kranów leci woda nie ustępująca jakością mineralnej, a jest od niej dużo tańsza.

  Prawie rok temu ZWiK zorganizował na rynku w Warcie stoisko promujące wodę z własnych ujęć. Przez kilka godzin około 300 osób spróbowało kranówki w rożnych smakach, „odkręcając się na wodę z kranu” (tak brzmiało hasło przedsięwzięcia). Był to początek kilkuetapowej akcji promocyjnej wody kranowej z gminnych stacji wodociągowych.

  W tym roku ZWiK pójdzie dalej. Oprócz wodnych źródełek kranówkę będzie reklamował, realizując projekt edukacyjny „Nasza woda, nasze życie, czyli racjonalna gospodarka wodna na terenie gminy Warta”. Cel – jak w nazwie. Pieniądze na jego realizację pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Podpisanie umowy między WFOŚiGW w Łodzi a ZWiK w Warcie nastąpi w czwartek 25 czerwca o godz. 10 na warckim rynku, podczas uroczystości poprzedzającej wodny festyn. Na imprezie będzie można skosztować wody w różnych smakach i zobaczyć pokaz źródełek i zdrojów wodnych.

  Na festynie zostanie ponadto zainaugurowana współpraca pomiędzy gminą i miastem Warta, ZWiK i sieradzkim sanepidem, na rzecz promocji picia wody z kranu, edukacji prozdrowotnej i kształtowania dobrych nawyków żywieniowych.

  Tomasz Oszczęda

  źródło: gazetaregionu.pl

  Administrator