• „Kropla wody uczyni dziecko szczęśliwym… A człowieka dorosłego?”

  Po raz kolejny przekonałam się, jak wielu rzeczy, nas dorosłych, mogą nauczyć dzieci. Są to z reguły sprawy oczywiste, czasem dotyczące kwestii poważnych, ale też gier i zabaw. Dzieci potrafią zabrać każdego z nas do ich świata wyobraźni, marzeń i fantazji, chociaż mogą także prowadzić dojrzałe rozmowy, lepiej niż niejeden dorosły człowiek

  O proszę, sytuacja sprzed kilku dni. Rozmowa uczennicy z panią.

  Uczennica: Kiedy pani przyjdzie na zajęcia? Stęskniłam się za lekcjami z panią!
  Pani: Moja droga, mówiłam ci, że jak tylko zdam egzamin to do ciebie przyjdę, ale nie jestem pewna czy zdam…
  Uczennica: No ale chyba uczyła się pani? Bo jak się pani wystarczająco uczyła, no to pani zda!
  Na pewno pani zda. Więc do zobaczenia niedługo!
  Po ostatnich słowach uczennicy zapadła cisza, a pani zabrakło przysłowiowego ‘języka w gębie’. Pomyślała: no tak, przecież to jest takie proste i oczywiste. A my potrafimy tak to nasze życie utrudnić. Wmawiamy sobie, że wciąż jesteśmy tacy niezdecydowani… na wszystko i niepewni… wszystkiego.

  W zeszłym roku na zajęciach z uczennicą pani miała krótki powrót do dzieciństwa i do malowania farbami i kredkami, które rozcieńcza się wodą. Wyglądało to mniej więcej tak: kartkę z bloku rysunkowego nawilżamy wodą, na mokrej powierzchni malujemy akwarelami. Kolory powinny się łączyć i zlewać, tworząc przy tym różne wzory. Jaką frajdę miały przy tym obie dziewczyny! I uczennica i pani.

  Z okazji końca wakacji i początku roku szkolnego dołączam dwa linki, w który można znaleźć gry i zabawy z wodą (na dni upalne – a nuż jeszcze powrócą?) oraz propozycje wodnych eksperymentów:

  1. http://dziecisawazne.pl/18-niezwyklych-zabaw-na-upalne-dni…/
  2. http://www.dziecirosna.pl/…/sz…/10_eksperymentow_z_woda.html

  Administrator